Димитровден – 26 октомври
Празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита
Свети Димитрий /от Деметра, в старогръцката митология богиня на плодородието/е мъченик на християнската църква. За народа е един любимите юнаци светци със свръхестествена сила, победител над злото и демоните. Името му е сред най-честотните български имена. Смята се, че помага при различни ставни заболявания, проблеми с костите, навяхвания и пр.
На Димитровден, 26 октомври, завършва преходът от лято и есен към зима. Св. Георги и св. Димитър разделят годината на две – от Гергьовден до Димитровден е лято, от Димитровден до Гергьовден е зима.
Празнуват ковачи, техници, металурзи. По стара традиция се чества като празник на строителите. Отбелязването му е възобновено с решение на Министерския съвет през 1996 г.
Как празнуваме
Димитровден е празник за сборове, курбани, всеобщо веселие. Слагат се семейни трапези, чакат се гости. Колкото повече веселие, трапези и радост, толкова по-лек и успешен ще бъде преходът и идващата зима. Какъв ще бъде той, подсказва и първият гост, който влезе в дома, затова внимателно се следи какъв е той, с какви чувства влиза, какво носи.
„Разпуст”
На този ден някога работниците се освобождавали от стопаните, на които работели, и се уговаряли на ново място. Затова го наричали още „Разпуст”.