Издателство Листа
  • Детска фолклорна енциклопедия
  • Листа за ученика
  • Книги за учители
  • Книги на други езици
  • Справочна литература
  • Автор Лилия Старева
  • Други книги

Моята кошница Кошница

Обща сума: 0 лв. поръчай
Регистрай се Забравена парола
Моята кошница 0бр.
За нас
За нас
Карта на сайта
Карта на сайта
Контакти
Контакти
Как да закупя
Как да закупя
About us
About us

Календар български народни празници

Начало/Календар български народни празници

Свети мъченик Трифон, Трифон Зарезан – 1 февруари



В превод от гръцки името на този светец означава наслада, разкош. За народа ни той обаче си остава Трифон Зарезан, Трифон Чипия, Трифон Пияницата, патрон не само на лозарите, но и на градинарите. Зарезан, защото на неговия ден се зарязват лозята, Чипия, защото в една от легендите си отрязал носа, показвайки на богородица, че може да подрязва, и Пияницата, защото се вярва, че, за да има хубаво грозде на Трифоновден,  мъжете трябва да се напият. Почитат го и кръчмарите, за да се лее вино в кръчмите им.
Началото на празника трябва да се търси в прочутите Дионисиеви тържества в Древна Гърция. В Оксфордската енциклопедия на виното, позовавайки се на Омировия епос, за родина на виното е посочена Тракия, която според цялата античност е родина и на бог Дионис. Винарската традиция съществува над 3000 години по нашите земи.


Как празнуваме

На Трифоновден се извършва ритуалното зарязване на лозята, което подсеща за приближаването на пролетта и началото на селскостопанската дейност. Ритуалът е почти еднакъв в цялата страна. Извършва се от мъже и прилича на истински спектакъл. Лозарят се обръща на изток, прекръства се тържествено и отрязва няколко пръчки от един или от три корена, които избира от средата или от ъглите на лозето. Със светената вода и пепелта ръси за плодородие. На отрязаното място полива с вино и благославя: “Колкото капки, толкоз коли грозде.” С отрязаните клонки украсяват калпаците си, бъклиците с вино, иконите вкъщи. Слага се обща мъжка трапеза в лозята. Всеки оставя, каквото е донесъл на нея.  Избират Трифон (или Трифун) – цар на лозята. Най-възрастният поставя в средата на трапезата три подрязани пръчки и китка босилек, вързана с червен конец. Пита кой иска да е цар и всеки може да посегне и да вземе китката. Но царят трябва да е човек с късмет, да е имотен, за да може да почерпи, добре е да е работен и уважаван от хората стопанин, а през изминалата година лозето му да е родило най-много.
След храната, спектакълът продължава. Често някой мъж се скрива зад лозата и пита “Трифоне, виждаш ли ме?”, а царят отговаря: “Наесен хич да не те виждам от грозде.” На връщане мъжете носят “царя” на раменете си или го теглят с колесар, на главата му има корона от лозови листа, в ръцете си държи икона на св. Трифон.  През цялата година все така ще се грижат  за него и ще го „носят на ръце”, защото се вярва, че от здравето и щастието на “царя” зависи плодородието на лозята.
Мъжката дружина обикаля по домовете. Там, разбира се, ги черпят – червено вино от бяло котле. Първо отпива “царят”, после поред – останалите. Накрая, глътка след глътка, благословия след благословия, всички се напиват. Последната почерпка е в дома на “царя”. Ако не се напият добре, вярва се, че плодородието няма да е добро.
Всички ритуали в този ден целят да предизвикат  раждане, плодородие. Заканват се с брадва на яловите дръвчета. Очаква се да се уплашат и да започнат да раждат. Обичаят се нарича трифоносване и е свързан с легендата, в която Трифон си посякъл носа, а от кръвта му, поръсила лозята, дошло и тяхното изобилие.
Мъж без деца изпълнява обичая посичане. Вика някой да го обръсне, а бръснарят три пъти го порязва и се вярва, че магията за челяд е сторена.
Жените ловят с тестени ръце дърветата, животните и невестите – да се плодят и да раждат.
На някои места в средата на лозето изравят дупка и в нея закопават светената вода – да не бие град.

Магически предсказания на Трифиновден

Какъвто човек първо срещнеш на улицата на Трифоновден, такъв ще е късметът ти през годината.
Вечерта срещу празника се гадае по въглени за плодородие. Наричат се живи въглени  – за житото, за млякото, за виното... На сутринта изгорелите, стопилите се въглени означават плодородие, угасналите – лош плод.

Copyright 2023, Lista

Created by Webcharm