Св. Нестор „гр. „младежки” убил най-жестокия от гладиаторите - Лео с благословията на св. Димитър, се празнува непосредствено след Димитровден. За народа е празник, който предпазва от мишки, затова го нарича „Мишкинден”.
Как празнуваме
Ако на този ден се посадят овошки или лоза, те със сигурност ще се хванат.
Против мишки
Мишите празници в народния календар имат за цел чрез празнуване и различни магически ритуали да се умилостиви духа на всякакви видове гризачи и други вредители, да се предпазят къщите и земите от тях.
Символично се „замазват на мишките очите”. Прави го най-възрастната в семейството Замазва със затворени очи с тор или кал огнището и пода на зимника. През това време друга жена я пита: “Какво правиш?” – “Мажа на мишките очите, отговаря тя.
По същият начин може да се зашият на мишките очите. Зашива се задния край на полата с червен вълнен конец. Децата питат „Какво правиш?” Отговорът е: “Шия на мишките очите.” Изрича се три пъти, за да е сигурно, че магията ще се хване.
Понякога, когато мишките заплашват да се превърнат в бедствие, се изпълнява обичаят “мишкина сватба”. Две жени с еднакви имена, при това единствени в селището, взимат две мишки – мъжка и женска, – поставят ги в кошница и цялото село отива на сватбена процесия, в която има “кумове”, “девери” и всички познати сватбени персонажи, с музика ги изнасят извън селището. Пускат ги в реката, изпращат ги да се “женят” надалече. Накрая се редят трапези.